zmotywuj się do pływania
Sport

Zmotywuj się do pływania – to proste!

Aby uprawiać pływanie, lub stosować inną formę aktywności, niezbędna jest określona motywacja, dzięki której przekraczamy granice umysłu i ciała. W jak sposób mam więc się zmotywować, aby pozwoliłoby to mi wytrwać w dążeniu do postawionych celów? W niniejszym tekście odpowiemy też na pytanie jak utrzymać motywację na dobrym poziomie, gdy nasza wola słabnie?

Intensywność treningu

Zadajmy sobie pytania: czy chcę nam się codziennie zrywać z samego rana, o 6:00, wyciskać z siebie ostatnie poty, a potem raz jeszcze powtórzyć to wieczorem, po całym dniu pracy czy też innych zajęciach? A może wystarczyłoby raz dziennie, po południu? Raz w tygodniu…?

No dobrze. skupmy się na pierwszym pytaniu. Większość odpowiedziałaby gromkim śmiechem, zastanawiając się przy okazji, czy jest ktoś, kto narzuciłby sobie taki rygor, a przy mógł wytrwać w swoim postanowieniu nie rok, ale całe lata. Pływacy mają za sobą niejeden taki dzień i potrafią wytrwać w narzuconym tempie treningu.

Rodzaje motywacji

Motywacja zewnętrzna mówi, że pływanie jest środkiem, który prowadzi do określonego celu – czyli pływamy, by uzyskać jakąś korzyść. Możemy pragnąć np. by nasze nazwisko ukazało się w gazecie.

Motywacja wewnętrzna (altruistyczna) jest łączona z czystą przyjemnością, jaką odczuwamy z uprawiania wybranej dyscypliny. Innymi słowy, pływamy, ponieważ czerpiemy radość z własnych postępów, lub dobrze się czujemy, przebywając w wodzie.

Zwykle większa wytrwałość w pokonywaniu napotykanych trudności cechuje motywację wewnętrzną. Innymi słowy, można ująć to tak, że jeśli kieruje nami motywacja zewnętrzna, czujemy, że z jakiegoś powodu „musimy” pływać. Jeżeli natomiast powoduje nami motywacja wewnętrzna, czujemy, że z tej czy innej przyczyny „chcemy” pływać.

Moc motywacji zewnętrznej i wewnętrznej

„Chcieć i musieć” łączą się z różnymi skutkami w sytuacji, kiedy pływanie nie idzie nam tak, jak należy. Gdy ciężki trening nie przynosi wyników. Kiedy czujemy, że musimy dobrze pływać, aby np. zdobyć stypendium, nie dość, że doświadczamy większej presji, to jeszcze z upływem czasu łatwiej nam się poddać. Często mówimy sobie: jestem za słaby, żeby dostać stypendium. Równie dobrze mogę sobie odpuścić. Jestem z słaby by przepłynąć 1000 metrów, myślę że wystarczy 250 metrów. Jeśli zaś sprawy nie układają się najlepiej, lecz kieruje nami motywacja wewnętrzna, to pomimo odczuwanego przygnębienia, prawdopodobieństwo, że zrezygnujemy, jest mniejsze. Ostatecznie, nie pływamy tylko dla wyników; pływamy, bo przyjemność sprawia nam sama czynność pływania. Z drugiej strony, motywacja zewnętrzna bywa nieodzowna, aby poprawić sportowe osiągnięcia.

Gdybyśmy jednak skupili się wyłącznie na pobudkach zewnętrznych, łatwo zapomnimy, że głęboko, u samych podstaw naszego pływania, leży zamiłowanie do tej dyscypliny.

Co zatem robić, aby motywacja była silniejsza?

Odpowiedź nie jest trudna. Nagradzajcie się za zrealizowane cele. Musicie wiedzieć po co pracujecie: nieważne, czy to olimpijski medal czy określony czas, który chcecie złamać – kartkę z opisem swojego celu umieśćcie w miejscu, w którym będziecie ją widzieć każdego dnia. Jeśli czujecie, że brakuje Wam sił, warto o tym powiedzieć koledze lub koleżance, prosząc ich, aby Was zdopingowali, nie pozwalając się lenić. Rywalizujcie podczas treningu. Rzucajcie kolegom, koleżankom wyzwanie – niech próbują dotrzymać Wam kroku. Bądźcie kreatywni, pamiętajcie, co pozwoliło nam przejść trudne dni w przeszłości i wiedzcie, co może Was motywować teraz.

Motywacja i muzyka w pływaniu

Sportowcy słuchają muzyki nawet tuż przed samym startem. Daje to dodatkowego ”kopa” i zwiększa motywację. Jeżeli nie jesteście w należytym stopniu pobudzeni przed startem czy treningiem, który za moment będzie miał miejsce, muzyka pobudzi Was, podwyższy poziom podekscytowania i w pewien sposób pomoże wejść „na wyższe obroty”. To konieczne, podobnie jak rozgrzewka. Muzyka może również działać dokładnie w odwrotnym kierunku. Jeśli zdarza Wam się być za bardzo spiętymi, pobudzonymi, zdenerwowanymi przed startem – słuchanie odpowiednich utworów pozwoli na relaks i rozluźnienie.

Praktycznie wszystkim jakiś utwór muzyczny kojarzy się konkretną sytuacją lub wspomnieniem, które powraca, gdy go słyszymy. Dlatego jeżeli chcemy pamiętać i przywoływać uczucia towarzyszące podczas poprzednich startów/treningów pływackich, słuchajcie muzyki, która towarzyszyła Wam w przeszłości i przywołujcie dokładnie te momenty. Postępując w taki sposób, jesteście w stanie przywołać pozytywne odczucia, rozluźnić się, a nawet spowodować, że ciała przypomną sobie stan, w jakim znajdowały się w tamtej chwili. Możemy więc użyć zdarzeń przeszłych do polepszenia swojej aktualnej dyspozycji. Zakładając słuchawki nie musicie rozmawiać z innymi osobami przed startem, nie będąc niegrzecznym, a i koncentracja Wam przez to nie umknie.

Jeśli nie uwierzysz sam w siebie, to nikt inny tego nie zrobi

Myślcie o tym, co Was motywuje. Każdy z nas jest inny, zarówno jeśli chodzi o powody, dla których zaczynamy coś robić, jak i w tym, co sprawia, że nie rezygnujemy z wykonywanej aktywności i angażujemy się w nią całym sobą. Nigdy nie zapominajcie o tym, co w uprawianej dyscyplinie wyzwala w Was przyjemność; nie warto koncentrować się jedynie na korzyściach, które można uzyskać. Pamiętajcie, że motywowanie kryje się w Was samych.

www.000webhost.com